Młody Film 2014

15 lipca odbył się finał organizowanego w ramach 41. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej konkursu „Młody Film”. Miejmy nadzieję, że filmowe współzawodnictwo wpisze się na stałe w harmonogram kolejnych edycji festiwalu.

Z roku na rok program festiwalu wzbogaca się o nowe elementy – jest to zarówno odpowiedź na zmiany, jakim nieustannie podlega współczesny świat, jak i chęć poszerzenia oferty festiwalu, tak aby mógł on wykorzystać swój ogromny potencjał.

Jedną z tych zmian jest powszechna obecność urządzeń mobilnych, którymi można robić zdjęcia lub nagrywać krótkie filmy. Prawie każdy młody człowiek ma „kamerę” w kieszeni, tym samym tworzenie sztuki jest dosłownie „na wyciągnięcie ręki”. W związku z tym zrodził się pomysł, aby te możliwości wykorzystać. Konkurs „Młody Film” opierał się na bardzo prostych zasadach: wystarczyło jedynie stworzyć krótki (do dwóch minut długości) film, który dotyczyłby szeroko pojętej kultury. Uczestnicy konkursu nie mogli być pełnoletni. Proste zasady i dający niemal nieograniczone możliwości interpretacji temat otwarły furtkę dla kreatywności uczestników, którzy w kilku przypadkach zaskoczyli jury i publiczność.

Regulamin konkursu został opublikowany w maju, organizatorami byli: ZHP Chorągiew Kielecka i firma DK-ART, rolę partnerów przyjęli: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i TVP Kielce. Nagrodę główną, kamerę GOPRO ufundowała firma DK-ART, zaś TVP Kielce podjęła się umieszczenia zwycięskiego filmu w emitowanych codziennie podczas 41 MHFKMS „Kronikach Festiwalowych”.

Na konkurs wpłynęło osiem propozycji. Finał rozpoczął się 15 lipca o godzinie 19 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Oglądać propozycje konkursowe przyszli zarówno uczestnicy, jak i młodzież z Kielc i okolic. Niemalże cała widownia w WDK została zapełniona. Warto wspomnieć, że do wstępu uprawniał bilet, który został potem wykorzystany do głosowania na najlepszy według publiczności film oraz w losowaniu upominków wśród osób obecnych na sali. Bilety, choć były darmowe, nadawały wydarzeniu niepowtarzalny klimat oraz rangę profesjonalnego przedsięwzięcia.

Spotkanie rozpoczęło uroczyste przecięcie taśmy filmowej, którego dokonali harcmistrzyni Elżbieta Kubiec – komendantka 41 MHFKMS, Jarosław Machnicki – dyrektor WDK oraz Piotr Łataś – przedstawiciel TVP Kielce. Wszyscy oni zasiedli następnie w jury, które miało za zadanie przyznać nagrodę główną.

Wyemitowano wszystkie nadesłane filmy. Ich autorami byli: Piotr Młynarczyk i Paweł Piwek, Janusz Janaszek, zespół SWING, zespół DINO, Wojciech Kasiński, Bartłomiej Górniak, Tadeusz Gonda i Tadeusz Rymarz, Karol Leśniak. Jak widać, można było zgłaszać propozycje zespołowe lub indywidualne, formuła była otwarta. Część zgłoszeń pochodziła od uczestników Festiwalu, część z zewnątrz.

Decyzją jury zwyciężył „Krótki film o kulturze” Piotra Młynarczyka i Pawła Piwka. Swojego faworyta w głosowaniu wybrała również publiczność – został nim „Savoir vivre” Janusza Janaszka. Obecnym na sali autorom wręczono nagrody, ufundowane przez firmę DK-ART: jako nagrodę główną kamerę GOPRO Hero3+, jako nagrodę publiczności plecak przystosowany do transportu sprzętu wideo.

Po ogłoszeniu wyników nastąpiło losowanie upominków wśród publiczności (podstawą były bilety użyte w głosowaniu na nagrodę publiczności), a następnie wyemitowano dwa zwycięskie filmy.

 

Konkurs został oceniony pozytywnie przez uczestników, publiczność, jak i przez organizatorów. Mamy nadzieję, że doczeka się swojej kontynuacji podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Jest wiele elementów, które można w przyszłości poprawić, a jednocześnie widać, że przedsięwzięcie to ma ogromny potencjał, którego niewykorzystanie byłoby ogromnym błędem!